PREDSUDKY

PREDSUDKY

Čo sú to predsudky?

Sú to názory alebo pohľady na nejakú vec, človeka a podobne, predtým, než to/ho viac spoznáte. Je to „súdenie pred súdom“. Naše predsudky sa utvárajú podľa vzhľadu alebo nejakej prvotnej interakcie s danou vecou a pramenia vlastne z predpokladu. Snažíme sa ako keby predvídať aká tá vec asi je. ASI. Veľa ľudí nanešťastie berie predsudky ako niečo isté a konečné. Obmieňajú si tieto domyslené názory s realitou. Čo vie byť veľakrát na škodu, pretože život je o tom spoznávať nové veci a tak objavovať svet a získavať informácie. Cesta k poznaniu je, predsa, mať otvorenú myseľ. Len tak vieme zistiť čo najviac informácií, len tak vieme pochopiť, len tak vieme nadobudnúť skúsenosť. A na skúsenostiach sa utvára celý život, tvorí sa človek takým, aký je. Získava rôzne ponaučenia a vedomosti ako konať, ako myslieť, a celkovo sa vyvíja ďalej a ďalej.

Ďalšia chyba, ktorú ľudia robia, je tá, že berú predsudky výhradne ako niečo zlé. Keď sa povie, že má človek predsudky, tak je to myslené tak, že si myslí o danej veci niečo negatívne alebo že niekomu krivdí.
Predsudky ale nie sú výhradne zlé. Práveže sa dá povedať, že sa rozdeľujú na zlé a dobré.

Napríklad:

Predstavte si, že sedíte v parku na lavičke a čítate knihu. V tom neďaleko pred sebou vidíte dvoch ľudí, ktorí sa rozprávajú. Jeden z nich je vám chrbtom. Tvárou k vám je mladá slečna. Má na sebe bledoružové šaty, ktoré sú veľmi slušné a ženské. V jej tmavohnedých vlasoch vyniká krásny ružový kvet.  Cez korunu stromu, pod ktorou stojí dopadajú slnečné lúče. Tie ešte viac zvýrazňujú jej krásne biele zuby, ktoré vycerí zakaždým, keď o niečom rozpráva. Jej úsmev a smiech je prirodzený a plný radosti, a vždy keď ho zazriete, musíte sa pousmiať aj vy. Z tejto slečny k vám mieri tona pozitívnej energie.

Mysleli by ste si o nej niečo zlé? Na prvý pohľad vám príde ako pozitívny a veľmi sympatický človek. Príde vám prirodzená a usmievavá. Určite je dobrá spoločnosť a málokedy sa mračí.

Toto je zhodnotenie z prvého dojmu – predsudok. Nemusí byť správny, ale nie je negatívny.

Ako vznikajú predsudky a prečo ich vlastne máme?

Narodíme sa, a ako prvé prídeme do kontaktu s našou rodinou. Sú to ľudia, ktorí nás nejakým spôsobom ovplyvnia ako prví v živote. Ukazujú nám rôzne veci, spolu s ich reakciami na ne. Učia nás čo je dobré, čo je zlé, ako sa správať, nesprávať… Tieto všetky veci vo veľkom ovplyvňujú naše vnímanie a myslenie. Týmto nám vlastne rodina vštepuje ich názory a pohľady (preto treba byť pri komunikácii s dieťaťom opatrný).

Neskôr nás začnú ovplyvňovať iní ľudia v našom živote, filmy, rozprávky, knihy, škola, vo veľkej miere aj náboženstvo, všeobecná idea šírená spoločnosťou (či už stálejšie názory, tradície atď., alebo nové názory, trendy a podobne)… Jednoducho všetko v našom okolí nás nejakým spôsobom ovplyvňuje a mení nám naše vnímanie a myslenie.

Ako som už písala – život sa utvára na skúsenostiach. Takže aj čo sa týka predsudkov, utvárame si ich na skúsenostiach s rôznymi vecami, ľuďmi, udalosťami v našom živote. A každý určite zažil niečo zlé. Nejaké sklamania, zlé skúsenosti, zlomené srdce. V tomto prípade predsudky môžu slúžiť ako obranný mechanizmus. Keď si pomyslíte, že henten chalan je určite sukničkár, držíte sa od neho ďalej a nechcete mať s ním nič spoločné. Ak vidíte niekoho svalnatého, potetovaného, plešatého a možno dokonca ešte aj tmavšieho, idete  od neho ďalej. Radšej.

Takto predsudky fungujú aj v prípade, že sa jedná o niečo, čo je vám zatiaľ neznáme. Ak ste počuli od rodiny/od kamarátov/zo spoločnosti…, že tá vec/ten človek/to konanie je zlé, stránite sa toho, nemyslíte si o tom nič dobré a vlastne sa toho bojíte. (Ako nám ten prameň predsudkov so všetkým pekne súvisí, čo? 😉 )

To je vlastne účel predsudkov – predpokladanie toho, čo vás asi čaká a následné konanie na základe toho predpokladu. Či sa rozhodnete sa od danej veci držať ďalej, pre svoje dobro, alebo, tiež pre svoje dobro, spoznať to a nadobudnúť nové informácie a skúsenosti do života. Záleží od toho, o čo sa jedná.

Takže, myslíte si, že sú predsudky zlé alebo zbytočné?

Ak máte na túto tému nejaký názor, rada si ho vypočujem. 

Dúfam, že sa Vám môj článok páčil. 🙂

Vaša Sisa.

Komentáre


Nesleduješ ma ešte na sociálnych sieťach?